Likavka ,Ružomberok

Test DVB-T Likavka, Ružomberok

Ku kvalitnému sledovaniu digitalnej terestriálnej televízie je nevyhnutné správne nainštalovanie vonkajšej smerovej antény.

Spravil som test s klasickou širokopásmovou anténou (asi tak 10 rokov starou) v horizontálnej polohe,

 

 

kvalita signálu sa pohybovala od 73% do 87% obraz sa nerozpadával a bol som príjemne prekvapený že príjem je možný aj v horizontálnej polohe a s takým vysokým percentom kvality signálu.Smer natočenia severovýchod .

Aby Vás nemýlilo uchytenie. Anténa je skutočne v horizontálnej polohe aj keď sa to nezdá podstatné sú prvky na anténe a tie sú v horizontálnej polohe.

 

Ďalej nasledoval test vo vertikálnej polohe

 

kvalita signálu vzrástla o 10% a klesla maximálne na 91%.Smer natočenia antény severovýchod.

Anténa dobre zachytáva aj odrazený signál smer Choč ,Čebrať .Pokles o 20% ale obraz pozeratelný /obraz sa nerozpadáva/.

 

Nasledoval test s vysokovýkonnou špeciálnou anténou na digitálne terrestriálne vysielanie s vysokým ziskom. Vhodná na miesta s veľmi nízkou úrovňou signálu poprípade kde je príjem možný len odrazeného signálu. Anténa je určená pro celé UHF pásmo -počet prvkov: 47 -Zisk: 12-17 dB -Predozadný pomer: 32 dB -Dľžka: 1145 mm -Váha: 2,5 kg .Anténa je od výrobcu Emme Esse. Anténa je celohliníková.

 

Kvalita signálu prakticky nevzrástla . Anténou som točil na všetky možné smery, kvalita však nespadla pod 80%.

Použitý materiál:

Širokopásmová anténa neznámeho výrobcu /10 rokov stará prežila dve strechy /

Antena DVB-T  EE 3 Line/47 prvkov -47TLS

DVB-T receiver STRONG SRT-5203 PVR

 

Špeciálne poďakovanie kamarátovi Romanovi že si našiel čas a prišiel mi pomôcť

 

One comment

  1. Dlho som hľadal na internete, možno 2 mesiace, kým som našiel váš článok s fotografiami, ako nastaviť anténu. Je takmer jediný a najlepší. V ostatných je neznáme, na aký smer otočiť anténu položenú naležato, z obrázkov sa dokonca zdá, že sa má smerovať hranou k vysielaču a tiež sú tam šipky, že otočiť 90 stupňov ale nie je zrejmé, či okolo pozdľžnej alebo vertikálnej osi.
    Robil som pokusy s viacerými anténami, aj so sieťovou anténou podobnou ako vaša prvá anténa: SOLID HN50 (vonkajšia DVB-T anténa). Nešli na nej kódované programy Plustelka, vysielajú to vo formáte Mpeg-4, hoci všetky voľné programy na nej išli v 100% kvalite dokonca bez zapojenia zosilovača do zásuvky. Ušetrili by ľuďom kopu nervov a lozenia po streche, keby to niekde jasne napísali. Paradoxne zakódované programy s celého radu antén išli len s malou anténou HAMA 44192, ktorá musela byť úplne nelogicky otočená hranou!, nie plochou k vysielaču, aby to fungovalo. Tieto záhady mi nevie nik vysvetliť ale mám to sto krát odskúšané.

Leave a Reply